Cor d'Horta

Cor d'Horta

100 anys del Foment Hortenc

12 de desembre de 2017

Aquest passat 11 de juny, el nostre FOMENT HORTENC va celebrar 100 anys.

Exactament va néixer aquest mateix dia de l’any 1917 a les 17.21 hores. Sembla com si no fos res, però 100 anys no els fa tothom i menys encara les institucions. Si parlem de persones, a Catalunya en són centenàries menys de 35 per cada 100.000 habitants, mentre que si parlem d’institucions, en són molt poques les que arriben als 100 anys.

El Foment tancarà l’any amb més de 650 socis i molts més amics. Som una institució dedicada fonamentalment a difondre el teatre i la cultura catalana, tot i que no deixem de donar suport a altres arts plàstiques i escèniques, com música, dansa, ball, cine, fotografia, pintura i… en general tot allò que els nostres socis demanen.


Però, com estem celebrant el nostre aniversari?

 • Vam començar l’any 2017 de la mà del nostres estimats “PASTORETS” de Josep M. Folch i Torres, que va coincidir que el 2016 feien també 100 anys de la seva estrena.
 • Després, al “DINAR DE COL·LABORADORS” vam convidar a quasi 300 persones i a 350 més a prendre cafè, tots ells amics i socis que ens van donar un cop de mà en les activitats del 2016.
 • Ja al febrer, un plat fort que ens va requerir més d’un any d’assajos. Amb l’ajut de Ricard Solé i Xavi Roig, vam presentar, amb força èxit de públic, el musical LES MISÉRABLES on amb més de 40 actors-cantants i l’ajut de més de 30 tècnics vam omplir la sala en totes les 6 representacions.
 • Volem fer-nos ressò també que a finals de febrer l’Andrea Mancini i l’Anna Solà, desprès de 8 anys de portar el bar del Foment, van decidir reorientar les seves activitats i van donar pas a l’Asun Fernández i l’Isma Sogliano que assumiren aquesta responsabilitat. Volem agrair a l’Andrea i l’Anna la bona feina feta i desitjar-los molta sort en el seu nou camí. I a la vegada encoratjar i agrair a l’Asun i l’Isma la voluntat de tenir cura d’un servei tan important com és el bar del Foment.
 • Al març, els bons amics de l’ESBART SANT MARTÍ DE BARCELONA van representar-nos el seu TOC D’INICI, dins del XXIè FESTIVAL DEL FOLKLORE CATALÀ MEMORIAL JOSEP CASAS DEVESA. Volem des d’aquí agrair-los aquest magnífic regal d’aniversari. Tot just després vam celebrar el CAMPIONAT DE FUTBOL BOTÓ DEL CENTENARI comptant amb la participació de 14 equips que ens han ajudat a mantenir aquesta històrica afició del Foment Hortenc.
 • A l’abril, el Grup Jara’s de Sevillanes, que assagen habitualment al Foment, ens van obsequiar amb dues representacions precioses del seu espectacle TRADICIÓN Y FANTASÍA.
 • El mes de maig, el vam omplir del Tomàquet amb set representacions del 12 TOMÀQUETS PER CAP D’ANY que com és habitual, és ple de ball, acudits dramatitzats i un sopar a la sala del Foment.
 • El mes de juny ha estat ple d’activitats, començant per la inauguració de l’EXPOSICIÓ FOTOGRÀFICA – “GENT DEL FOMENT”, que tindrem oberta fins a cap d’any. Després, i per als nostres socis, amics i veïns vam portar la meravellosa Orquestra SELVATANA a la plaça de les Masies, i l’endemà, 11 de juny, omplíem la sala de glamur amb el Dinar de Gala del Centenari, tot un èxit d’assistència.
 • Ja entrat el més de juny i com és habitual ELS TALLERS-ESCOLES DE TEATRE amb gairebé 100 alumnes ens van presentar els seus treballs de final de curs. Tancant el juny vam inaugurar la cinquena edició del nostre CASAL D’ESTIU per a nois i noies de 6 fins a 13 anys, amb la supervisió de la Maria i l’Andreu Clapés, que ens va portar fins al final del mes de juliol.
 • Al setembre, després de vacances, amb les piles carregades i en el marc de la Festa Major, presentem EXPOSICIÓ DE PINTURA on 13 pintors d’Horta ens mostres les seves obres.
 • Tot just després, conjuntament amb l’Ateneu Hortenc s’organitza un SOPAR A LA FRESCA, omplint el carrer del Foment amb més de 180 comensals. I com és habitual, tot col·laborant amb la Festa Major d’Horta, presentem un recull de l’obra “LES MISÉRABLES” amb veus en directe i vídeo-projecció, i també ens presentem al CONCURS BAIXADA D’ANDRÒMINES amb la nau “La Centenària” en memòria de Marc Márquez, i quedem 1rs classificats. Per donar pas al VI CONCURS DE PAELLA MAJOR D’HORTA, on com cada any, onze equips concursants cuinen al llarg del matí les paelles que s’oferiran al nostre públic i visitants, tot seleccionant les tres millors, amb l’ajut d’un distingit jurat. Finalment i per l’obra de Festa Major, els nostres directors Manel Bartomeus i Helena Bayés ens van preparar LA FILLA DEL CARMESÍ que es va representar tres cops amb molt d’èxit. Aprofitant l’entreacte de la representació, el Foment va lliurar els diplomes del Centenari als 20 socis més antics.
 • Per tancar el setembre vam tenir a la sala la inauguració de XVII MOSTRA DE TEATRE HORTA-GUINARDÓ on L’Auca, grup de Teatre dels Lluïsos d’Horta, ens van presentar TAXI.
 • Som a l’octubre i l’ORQUESTRA DE GUITARRES DE BARCELONA, que té la seu al Foment Hortenc, de la mà del seu director Sergi Vicente ens va dedicar EL CONCERT DEL CENTENARI, tot un èxit de representació. Tot tancant l’octubre una nova edició del “CASTAWEEN” molt bona mescla de la Castanyada i el Halloween on després de sopar i menjar castanyes i panellets vam poder ballar fins a esgotar-nos.
 • Ara ja al novembre en Xavi Roig ens presenta RUMORS una divertida comèdia d’embolics que el nostre quadre escènic va representar dos cops amb un èxit complet. I la nostra participació en la XVII MOSTRA DE TEATRE HORTA-GUINARDÓ en què la nostra directora Montserrat Cabanillas va presentar MANS ENLAIRE de Ramon Folch i Camarasa a la sala de l’ATENEU HORTENC.
 • Després, hem tingut les finals del campionat III LLIGA DE BILLAR POOL DEL FOMENT HORTENC – CAMPIONAT MIQUEL MUNNÉ, amb 34 participants.
 • I arribem al desembre preparant tres activitats; d’una banda ELS PASTORETS de Josep M. Folch i Torres, el trenta-vuitè any seguit de la seva posada en escena, amb cinc representacions 16-17-23-24 i 26.
 • I de l’altra, el matí del 17 presentem per la “MARATÓ DE TV3” el RECITAL DE CANTO on alumnes de cant del mestre José Luis Casanova, que són també socis i amics del Foment, ens cantaran peces de Tosti, Fauré, García Lorca, Gershwin, Bernstein, Puccini, Massenet, Flaherty i Schönberg.
 • I finalment per tancar l’any, el 31 al vespre GRAN FESTA DE CAP D’ANY amb l’ORQUESTRA AURA. Acomiadarem l’aniversari tot menjant raïm i prenent cava del Foment, etiquetat especialment per al centenari.

Volem animar-vos a gaudir amb nosaltres d’aquests dies i activitats que resten d’aquest any tan important per la nostra Entitat, encoratjar-vos a tenir el “LLIBRE DEL CENTENARI” que la nostra amiga i sòcia Pilar Serra ens ha escrit, fent tot un recull dels 100 anys d’història del nostre Foment Hortenc i que hem pogut publicar amb el suport de la Fundació Damm.

Finalment fem un agraïment a totes les persones i institucions que en han ajudat a celebrar aquest aniversari.

Desitgem trobar-nos al Foment per passar una bona estona en totes les activitats que tenim programades i totes les que programarem, que de segur que us agradaran.

Salutacions cordials,
FOMENT HORTENC
Alt de Mariner,15 08032 BARCELONA
www.fomenthortenc.cat / fomenthortenc@fomenthortenc.cat

Els nostres socis

Sagrada Familia Horta
Dobleespai
Quiropràctica Mar
Stefano
Perfumeries Marionnaud
Ana Lain Artesania
Papereria Sagitari
Carregant...
x
X